Ekonomi

Başka bir ülkeden ‘dolar’ kararı daha geldi: Kullanmamız için bir neden yok

ABD’nin küresel rezerv para birimi doları silah olarak kullanmasının ardından ülkelerden peş peşe hamleler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Rusya ve Çin’in ardından Brezilya da Çin ile ikili ticaretinde dolar yerine yerel para birimi kullanma kararı aldı. Öte yandan Suudi Arabistan’ın da petrolünü yuan üzerinden fiyatlandırma konusunda fikirleri var.

RUSYA, ÇİN, BREZİLYA VE MALEZYA’DAN DOLAR KARARI

Birbiri ardına alınan kararların ardından doların rezerv para statüsüne geçildiği yönünde yorumlar yapılmaya başlandı. Brezilya’nın ardından benzer bir adım bu kez Malezya’dan geldi.

Başbakan İbrahim, Mart ayı sonunda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmede Asya Para Fonu’nun kurulmasını önerdi. Konuyla ilgili Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan İbrahim, IMF ve dolara bağımlılığın azaltılması gerektiğine dikkat çekti.

YEREL PARA BİRİMİ TEKLİFİ

1990’lı yıllarda Maliye Bakanı iken Asya Para Fonu’nun kurulmasını düşündüğünü hatırlatan İbrahim, o dönemde doların güçlenmesi nedeniyle destek bulamadığını söyledi:

Ancak şu anda, Çin, Japonya ve diğer ülkelerin ekonomilerinin gücü sayesinde, en azından Asya Para Fonu’nun kullanımını ve ikinci olarak da yerel para birimlerinin kullanımını tartışmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Başbakan, ülke merkez bankasının Çin ile yerel para birimleri üzerinden ticaret yapma konusunda çalıştığını belirtti. “Malezya’nın ABD dolarına bağlı kalması için hiçbir neden yok”söz konusu.

Ülkelerden gelen kararları yorumlayan uzmanlar, ABD’nin son büyük gücünün artık tehlikede olduğunu belirtiyor.

ilgaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu