Haber

Can Atalay kimdir?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Adayı Can Atalay, 14 Mayıs’ta yapılan seçimde milletvekili seçildi.

24 Mart 1976 yılında İstanbul’da doğan Can Atalay, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde almıştır. Mezun olduktan sonra bir süre NTV’nin hukuk bölümünde çalıştı.

İstanbul merkezli Sosyal Haklar Derneği’nin yönetim kurulunda yer aldı. 2014 yılında 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan Soma Faciası’ndan sonra Soma davasının ve akabinde Ermenek maden kazasının avukatlığını yapmış; 2016 yılında Adana öğrenci yurdunda çıkan ve 11 çocuğun hayatını kaybettiği, 24 çocuğun da yaralandığı yangında mağdur olanların ailelerinin avukatı; 2020’de yedi işçinin hayatını kaybettiği, 127 işçinin yararlandığı Hendek havai fişek fabrikası patlamasında işçi ailelerinin avukatlığını yaptı.

İstanbul Validebağ Korusu’ndaki inşaatta mücadele eden Validebağ Gönüllülerini Mimarlar Odası avukatı olarak savundu. İstanbul’da Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı yürütülen kampanyanın düzenleyicileri arasında yer aldı ve Danıştay’da Gezi Parkı planlarını iptal etti.

Atalay, Seyahat Parkı’na alışveriş merkezi yapılması girişimine karşı kurulan Taksim Dayanışması’nın avukatlığını yaptı. Gezi Davasında sanık olarak yer aldı ve gözaltına alındı; Yargılandığı iki davadan beraat etti.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Nisan 2022’de görülen ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı duruşmada 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Atalay, , Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

aladag-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu