Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı için adaylık başvuruları sona erdi

2 Haziran’da başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı için adaylık başvuruları sona erdi.

28. Dönem milletvekillerinin yemin töreninin yapıldığı 2 Haziran Cuma günü başlayan Milletvekili Başkan adaylığı başvuruları saat 24.00’te yapılan prestij ile sona erdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, YETER Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Milletvekili Adayı oldu.

Ayrıca Türkiye Personel Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ın adaylık dilekçesini TBMM Genel Sekreterliği’ne sundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 30’uncu Meclis Başkanını seçmek için yarın toplanacak.

Gizli oyla yapılacak seçimde birinci ve ikinci cins için üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü cins için 301 oy yani salt çoğunluk aranır. . Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

inhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu